از اینستاگرام پادان دیدن کنید Padan's Instagram
پرویز بهرام
  • سمپل پادان
  • دوبله

پرویز بهرام (زادهٔ ۴ مرداد ۱۳۱۲ در تهران، در گذشت ۶ خرداد ۱۳۹۸) بازیگر تئاتر و صداپیشهٔ برجستهٔ ایرانی بود.
زنده یاد پرویز بهرام دانش‌آموختهٔ کارشناسی حقوق قضایی است و سال‌ها وکیل رسمی دادگستری بوده‌است. او کار دوبله را از سال ۱۳۲۴ با حضور در دوبلهٔ فیلم ایتالیایی هنرپیشه شروع‌کرد. صدای او از جمله صداهای ماندگار دوبلهٔ ایران است و یکی از ماندگارترین صداهای او در مستند «جادهٔ ابریشم» آشنای گوش‌های ایرانیان است. استاد پرویز بهرام صبح روز دوشنبه ۲۱ رمضان، ۶ خرداد ۹۸ در منزل درگذشتند.

کارآگاه درک با بازی هور ست تاپرت

پرویز بهرام در درک به کارگردانی هربرت راینکر. یکی از سریال های محبوب، با صدای بهرام درک یا دریک است. سریالی معمایی با شخصیت زیرک درک. پرویز بهرام می دانست که باید صدایش با جدیت و ذکاوت کارآگاه همخوان باشد. به همین خاطر لحنش استوار و محکم بود و موقع سوال پرسیدن از دیگران باطمانینه صحبت می کرد.

دیگر کاراکترهای مهم پرویز بهرام

شرلوک هلمز دیگر شخصیت کارآگاهی مهم است که بهرام به جای او حرف زده. مرد سوم، اتللو و همشهری کین ساخته اورسن ولز، دیگر وجه موفق کارنامه اوست. بهرام در چند کار دیگر هم به جای اتللو صحبت کرده است. صداپیشگی به جای لورنس اولیویه (هنری هشتم، اتللو) و آنتونی هاپکینز (تله تئاتر اتللو) از جمله این کارهاست. کرس در سریال بازرس و ابوموسی اشعری در سریال امام علی (ع) دیگر آثار شاخص بهرام است. در کنار نقش های مهم و به یادماندنی، بسیاری پرویز بهرام را به عنوان راوی جاده ابریشم می شناسند.

ویژگی کلی صدای بهرام

خاص بود؛ با حروفی که گاهی به نظر می رسد از ته گلو بیرون می آیند و کلماتی که منقطع بودند. او صدایی جدی داشت و هیچ وقت لحن شوخ به آن نداد.

سایر آثار پرویز بهرام

اورسن ولز، (اتلو، اتللو)
کرک داگلاس (اولیس ساختهٔ ماریو کامرینی)
سرگئی بوندارچک (اتلو ساختهٔ سرگئی یوتکویچ)
لورنس اولیویه (هنری هشتم، اتللو)
آنتونی هاپکینز (تله‌تئاتر اتللو)
جیمز میسون (آنتونی کلئوپاترا، ژولیوس سزار ساختهٔ جوزف ال منکیه‌ویچ، مادام بوواری ساختهٔ وینسنت مینه‌لی)
هربرت لوم (جنگ و صلح ساختهٔ کینگ ویدور)
جیسون روباردز (فیلادلفیا جاناتان دمی)
ریشار ژوردان (سریال بینوایان به نقش ژان والژان)
ناصر ملک‌مطیعی (سریال سلطان صاحب‌قران (علی حاتمی) به نقش امیرکبیر)
فیلم مستندی به نام “راوی جاده ابریشم” از زندگی ایشان به مدت زمان ۵۰ دقیقه، توسط ((بابک مینایی))
Babak Minaei مستندساز ایرانی، کارگردانی و تهیه شده است که پرتره ای از زندگی شخصی و ارتباطات و فعالیتهای هنری این پیشکسوت عرصه دوبلاژ ایران، به شمار می رود.

  1. خداوند رو شمارو قرین رحمت کند. هوش مصنوعی داره پیشرفت شگرفی میکنه کاش خانواده های این عزیزانی که دیگر در بین ما نیستند اجازه بدهند در صنعت دوبله (البته با مجوز و کارهای فاخر) ازونها با هوش مصنوعی استفاده بشه تا از صدای بی تکرار این عزیزان محروم نشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سفارش با این گوینده
ثبت درخواست
مقایسه با دیگر گویندگان