هلل یوس چیست؟

هلل یوس یک انیمیشن کمدی جنوبی ست به نویسندگی و کارگردانی عماد رسولی. این انیمیشن با محوریت موضوعات اجتماعی روز و بر اساس گویش ها و لهجه های اقوام مختلف جنوب ایران. انیمیشن هلل یوس در موسسه فرهنگی هنری پژوهش و اجرای دستاوردهای نو پادان تهیه و تولید شده است.

سبک انیمیشن هلل یوس

انیمیشن هلل یوس در سبک انیمیشن سازی کات آوت Cut Out ساخته میشود که به آن انیمیشن لولایی نیز گفته میشود. این سبک شامل شخصیت های طراحی شده به صورت لایه های جداگانه است که مانند عروسک خیمه شب بازی با قرار دادن پوزیشن های مختلف بر پیکر شخصیت احساسات او منتقل میگردد. در این نوع از پویانمایی در شروع کار با بریدن مقوا های نقاشی شده و مفصل‌گذاری انجام میشد. حتی در برخی موارد این انیمیشن ها بر روی پارچه طراحی شده و زیر دوربین فیلمبرداری قرار میگرفت و فرم به فرم حرکت داده میشد. چندین قسمت از انیمیشن هلل یوس تا کنون تولید و منتشر شده است که میتوان به قسمت های: گرفتن اسکار، مسابقه خوانندگی و تحویل هواپیمای ایرباس از فرانسه اشاره کرد. قسمت های زیادی از این انیمیشن مراحل پیش تولید خود را به پایان رسانیده است و آماده ی انتشار میباشد اما تیم گروه هنری پادان مشغول کار بر جزئیات کار میباشند. نام این انیمیشن یک عبارت دو کلمه ای عربی فارسی ست که شامل هلل و یوس می شود که در مجموع می توان گفت دعایی برای بارش باران است.

معنای هلل یوس

معنای هلل یوس در گذر زمان دست خوش تغییر گردیده است. یوس در زبان عربی به معنای شخص مایوس (مذکر) میباشد. هله نیز آوایی ست برای به شور آوردن ویا ابراز شور و هیجان. حتی در برخی گویش ها برای ابراز خوشحالی در خوش آمد گویی نیز استفاده می شود. ریشه این عبارت را اگر عربی در نظر بگیریم میتوانیم بگوییم هلّه الیوس و اگر پارسی در نظر بگیریم میتوان گفت هلهله یوس که از نظر زبانشناسی ریشه هلهله در پارسی و هلّه در عربی یکسان است. پس هلل یوس را میتوان به این عبارت ترجمه کرد به پا خیز ای مرد نا امید. در مجموع عباراتی مانند هلل یوس یا یمبوسانا ندای تکرار شونده در مناجات های دست جمعی بوده اند. به طور مثال شخصی که تک خان بود جملات موزونی را می خواند و جمعیت حاضر برای تایید حرف او ویا برای هماهنگی در اجرای مناجات دست جمعی عباراتی چون هلل یوس را تکرار میکردند.

تک خان: غم مخور زین خشکسالیِ عجیب
مردم: هلل یوس هل یوسه (برخیز مرد نا امید)

عبارت یمبوسانا که ریشه ی آن به استان هرمزگان بازمیگردد نیز همین گونه است و نوعی تکرار دسته جمعی استدعای باران است. اما متاسفانه موسیقی هایی که با این عبارات ساخته شده اند کل مفهوم آن نادیده گرفته شده است. مثلا اندی در یکی از ترانه های خود می گوید: کی میشی تو همسرم یمبوسانا؟!؟!

تبلیغات در هلل‌یوس

گروه هنری پادان در نظر دارد به منظور حمایت از کسب و کار هموطنان عزیز، پذیرای تبلیغات هدفمند و مفید برای شهروندان گرامی باشد. جناب آقای رضا ضیایی راد از سرگروهان روابط عمومی پادان برای این امر خدمت صاحبان مشاغل معرفی میگردد. به همین منظور لیستی از تعرفه های تکی و بسته ای در زیر ارائه گردیده است.