گویندگی هوش مصنوعی

گویندگی هوش مصنوعی

گویندگی هوش مصنوعی یا شبیه سازی صدا چیست؟

استفاده از هوش مصنوعی روز به روز گسترده‌تر می‌شود و ما هر روزه شاهد پیشرفت سریع آن هستیم. گویندگی هوش مصنوعی نیز از این جمله است به طوری که ما هر روز در مکان‌های مختلف این صداهای هوشمند را می‌شنویم.

آیا تا به حال به صداهای هوشمند اطراف خود دقت کرده‌اید؟ مثل صداهایی که پشت تلفن بانک‌ها می‌شنوید، یا وقتی از عابر بانک پول دریافت می‌کنید، و یا حتی وقتی مشغول بازی کامپیوتری هستید. در زبان انگلیسی به گویندگی هوش مصنوعی AI voice over یا  AI voice یاText-to-Speech (TTS) می‌گویند که در واقع به معنای تولید صداهایی است که توسط یک برنامه‌ی کامپیوتری ایجاد شده و به شکل صوتی به مخاطبان ارائه می‌شود.

این صدا بر اساس متنی نوشته شده و توسط یک برنامه‌ی کامپیوتری خوانده می‌شود یعنی متن به گفتار تبدیل می‌شود. مولدهای صدای هوش مصنوعی عمدتاً ابزارهای آنلاینی هستند که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای ایجاد گفتار و صدایی طبیعی و واقعی استفاده می‌کنند. این صداها در همه جا کاربرد دارند، در تمام برنامه‌های روی تلفن هوشمند شما، بازی‌های ویدئویی، هنگامی که با سازمان یا شرکتی تماس می‌گیرید شما با همین گویندگان هوش مصنوعی راهنمایی می‌شوید، و از خیلی برنامه‌ها و اطلاعات توسط گویندگان هوش مصنوعی باخبر می‌شوید. حتی این اواخر شبیه سازی صدا در آموزش به کودکان نیز مورد استفاده قرار گرفته است به این ترتیب که به کودک امکان می‌دهد هم زمان متن را ببیند و آن را بشنود.

در نهایت می‌توان گفت گویندگی هوش مصنوعی یا شبیه سازی صدا خیلی بیشتر از آنچه که گمان می‌کنید در زندگی ما حضور دارد و حضورش گسترده‌تر هم خواهد شد.

آیا گویندگی هوش مصنوعی این روزها ضروری است؟

فناوری گویندگی هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که شیوه‌ی تعامل کسب و کارها با مخاطبان را متحول کند. شبیه سازی صدا همچنین می‌تواند به کسب ‌وکارها در صرفه‌جویی در زمان و هزینه با خودکار کردن وظایف خدمات مخاطب مانند پاسخ دادن به سؤالات متداول یا ارائه‌ي توصیه‌های محصول کمک کند.

علاوه بر این، فناوری صدای هوش مصنوعی می‌تواند به کسب ‌وکارها کمک کند تا با تجزیه و تحلیل مکالمات ارتباط خود با مخاطب را بهتر کنند.

مطلب پیشنهادی :گویندگی تیزر تبلیغاتی

همچنین باید اضافه کرد که گویندگی هوش مصنوعی صنعت صداگذاری را متحول کرده است چرا که دنیایی جدید از امکانات را به کاربران داده است. گویندگی هوش مصنوعی می‌تواند الگوهای گفتاری طبیعی انسان را تکرار کند و حتی این فناوری این امکان را دارد که صداهای افراد مشهور را تقلید کند. در واقع شبیه سازی صدا، سازندگان محتوا را قادر می‌سازد که گفتار طبیعی تولید کنند که به راحتی قابل ویرایش و قابل تکثیر است و باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان و هزینه می‌شود.

با تکامل فناوری تبدیل متن به گفتار هوش مصنوعی، کسب ‌و کارها می‌توانند صداهای صوتی با کیفیتی تولید کنند که مثل پیش صدای یکنواخت و رباتیک نیست بلکه صدایی است که تفاوت‌های ظریف گفتار انسان را تقلید می‌کند. به این ترتیب محتوای بهتر حس و درک شده و تجربه‌ی مخاطب نیز تجربه‌ای عمیق‌تر و صمیمانه‌تر خواهد بود.

از گویندگی هوش مصنوعی چطور استفاده می‌شود؟

گویندگی هوش مصنوعی تقریباً در هر دستگاه دیجیتالی از جمله کامپیوترها، تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، و …  مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع با کمک هوش مصنوعی انواع فایل‌های متنی را می‌توان با صدای بلند خواند. حتی صفحات اینترنتی آنلاین مثل اینستاگرام را می‌توان با صدای بلند خواند. صدا توسط کامپیوتر تولید می‌شود و سرعت خواندن معمولاً می‌تواند افزایش یا کاهش یابد و همچنین کیفیت صدا متفاوت است.

بی‌تردید کیفیت صدای تولید شده بسیار مهم است. یکی از مزایای اصلی تولیدکنندگان گویندگی هوش مصنوعی توانایی آنها در ایجاد محتوای صوتی با کیفیت بالا مانند صداهای صوتی به سرعت و مقرون به صرفه است. بهترین تولیدکننده‌های صدای هوش مصنوعی آن هایی هستند که صداهای مختلفی در اختیار دارند که می‌توانند به زبان‌ها و لهجه‌های متعدد کار کنند و به این ترتیب کسب‌ و کارها را بهتر معرفی کرده و دسترسی به آنها را آسان‌تر سازند.

«پادان» سابقه‌ی درخشانی در صنعت صدا، گویندگی و صداگذاری دارد. سال‌ها در سینما، تلویزیون و رادیو با اساتید مهم این حوزه همکاری داشته است. در «پادان» پیش‌کسوتان گویندگی و دوبله همچون کیکاووس یاکیده، ابوالحسن تهامی‌نژاد، منوچهر اسماعیلی، منوچهر والی‌زاده، الهه رضایی، ژاله صادقیان، فریبا رمضان‌پور و … حضور دارند. در واقع «پادان» را می‌توان مرجع اصلی گویندگان و دوبلورهای ایرانی دانست.

با آنکه مسیری طولانی مانده تا از صدای این اساتید در شبیه سازی صدا استفاده شود اما چندان دور از دسترس هم نخواهد بود و در آینده پادان این امکان را خواهد داشت که برای گویندگی هوش مصنوعی از صدای جذاب و ماندگار ایشان استفاده کند. در واقع تولید گویندگی هوش مصنوعی از تخصص‌های «پادان» است. کیفیت صدا، لحن درست، و بیان صحیح و جذاب مهم‌ترین بخش گویندگی است. همچنین «پادان» از امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرفته برای گویندگی هوش مصنوعی برخوردار است و به این ترتیب می‌تواند بهترین و با کیفیت‌ترین صدایی که مدنظرتان است را برای شما آماده کند.

1 دیدگاه برای “گویندگی هوش مصنوعی” ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *