فیلم واقعیت مجازی

فیلم واقعیت مجازی
۱ ستارهدو ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (23 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...

فیلم واقعیت مجازی در گروه هنری پادان برای اولین بار در ایران ساخته شده است. موسسه پادان توانایی سخت افزاری و نرم افزاری ساخت فیلم واقعیت مجازی ۳۶۰ درجه سه بعدی را دراختیار دارد. این نوع فیلم نسل جدیدی از فیلم است که بیننده قادر است خود را در لوکیشن دیده و تمام اطراف خود را ببیند و بشنود. VR برای اولین بار در ایران در گروه هنری پادان انجام پذیرفته است و پروژه های جدی دیگری با حضور بازیگران صاحب نام سینمای کشور در حال پیگیری است. بخشی کوتاهی از فیلم VR ساخته شده توسط پادان را در بخش نمونه کارهای فیلم و تیزر ببینید.

 

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی یا VR فن آوری حیرت آوری است که توسط آن آرزوی دیرینه بشر که از بین بردن مرز تخیل و واقعیت است را کمی نزدیک می کند. سالیان درازیست که دانشمندان در پی فکری برای تلفیق کردن مجاز و واقعیت هستند. چه بسیار مکان هایی که انسان دوست دارد در آن باشد و نمیتواند. مانند فضا، طبیعت صعب العبور، آثار تاریخی و … علاوه بر آن فیلم VR در علم پزشکی روانشناسی نیز کاربرد دارد. تحقیقاتی که در گروه هنری پژوهش و اجرای دستاوردهای نو (پادان) صورت گرفته است نشان می دهد با دیدن فیلم ها می توان بیمار را برای حساسیت زدایی در فضایی مشابه «فضاهای فوبیایی» قرار داد و نتایج مطلوبی دریافت کرد.

فیلم واقعیت مجازی

فیلم ۳۶۰ درجه دستاوردی ست که شما را به محیطی میبرد که در واقع انعکاس واقعیت دیگری در جای دیگری ست. تکنولوژی واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای کاربرد های بسیاری دارد که میتوان به کمک دسته های بازی تعاملی با دنیای بازسازی شده داشت. اما در ساخت فیلم واقعیت مجازی داستان متفاوت است. سینمایی را تصور کنید که در آن نشسته اید. صحنه ی فیلم خانه ای را نشان میدهد. شما به صلاح دید کارگردان فقط میتوانید بخشی از خانه را در قاب ببینید. اما در ساخت فیلم VR شما میتوانید هرکجا را که میخواهید ببینید. سرتان را به سوی سقف بچرخانید، شخصیت مرد را نگاه کنید و یا به شخصیت زن زل بزنید. و حتی در نمونه های پیشرفته تر که امروز در پادان ساخته میشود شما میتوانید سرتان را به سوی صداهای مختلف بچرخانید! تصورش حیرت انگیز است. حال بیایید کمی صنعتی تر فکر کنیم. شما صاحب صنعتی هستید یا هتلی دارید و یا حتی خانه ای که میخواهید اجاره دهید. مشتری شما میتواند از هر فاصله ای آنجا باشد!

یک هدست VR
هدست VR

فیلمهای واقعیت مجازی مورد استقبال بسیاری از مردم سراسر جهان قرار گرفته و هم اکنون بسیاری از رویدادهای جهان از پخش سخنرانی کوچک تا بازیهای المپیک ریو را دربرگرفته است. هدستهای مخصوص این تکنولوژی نیز بازار فروش خوبی پیدا کرده اند و وبسایت بزرگی همچون فیسبوک میخواهد در پخش فیلمهای واقعیت مجازی در اینترنت نقش پررنگی ایفا کند.

پادان و ساخت فیلم واقعیت مجازی

ساخت فیلم های VR نیازمند امکانات سخت افزاری با هزینه بالا و دانش و تجربه در ساخت اینگونه فیلم ها میباشد. هرچند فیلم ۳۶۰ درجه با دوربین هایی ساده ای که در بازار عرضه شده است و دارای دو لنز بسیار کوچک می باشد. قابل بازسازی است ولی کیفیت و نزدیکی به واقعیت اصلی ترین ویژگی این تکنولوژی جدید می باشد. که تنها با تعداد زیادی از دوربین های پیشرفته و هماهنگ سازی آنها با محاسبات پیچیده میسر می شود.
گروه هنری پادان با دراختیار داشتن تکنولوژی واقعیت مجازی که ساختار آن بطور کل توسط تیم پادان بازسازی شده و همچنین از لحاظ کیفی با کشورهای پیشرو در این عرصه نیز برابری می کند ٬ اولین موسسه هنری ایرانی می باشد که قادر به ساخت فیلم واقعیت مجازی است
تجهیزات پادان برای ساخت فیلم های واقعیت مجازی شامل ۱۴ دوربین ۴K که با نسبت مشخصی از یکدیگر قرار گرفته اند و صدابرداری ۳۶۰ درجه میتواند در سطح الف فیلمسازی ۳۶۰ درجه در جهان قرار گیرد. فیلم ۳۶۰ درجه همان فیلم واقعیت مجازی ست با این تفاوت که گروه هنری پادان از متود ۳D stereoscopic Virtual Reality  و ۳۶۰ Audio Surround  استفاده می کند.