داوود نماینده
  • سمپل پادان
  • دوبله
  • نریشن
  • تیزر تبلیغاتی

داوود نماینده (متولد ۱۳۲۹) گوینده، دوبلور،مستند ساز و بازیگر ایرانی است. ایشان تا کنون مدیریت دوبلاژ حدود یازده تا دوازده هزار فیلم اعم از سینمایی، سریال و مستند را عهده دار بوده اند. ایشان از همکاران پادان هستند و این افتخار را داریم که ضبط های ایشان را انجام دهیم.

شروع فعالیت

استاد داوود نماینده از سال ۱۳۴۷ و پس از اول شدن در امتحان دکلمه و فن بیان در تهران، به رادیو معرفی شد. پس از ورود به رادیو زیر نظر خانم پژوهش و آقای مانی که از اساتید گویندگی آن زمان بودند، آموزش‌های لازم را دید و گویندگی را آغاز کرد. نماینده سال ۱۳۵۵ به همراه اکبر زنجانپور، صدرالدین شجره، باغی، شمشیرگران و مریم شیرزاد به دنیای دوبله پیوست. داوود نماینده سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیل به آلمان سفر کرد ولی پس از حمله عراق به ایران به سرعت اروپا را به مقصد ایران جنگ زده ترک کرد و دلیل این بازگشت ناگهانی را عشق به وطن و کمک به شرایط ملتهب آن روزهای ایران عنوان کرده است. در آن دوران علاوه بر حضور در رادیو، انیمیشنی به نام سوزی را در شبکه دو دوبله کرد و مریم شیرزاد را برای نقش سوزی برگزید. او پس از انقلاب اولین مجری تلویزیون بوده که مقابل دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

خصوصیات صدا داوود نماینده

داوود نماینده صدایی بی شباهت به سایر گویندگان و دوبلورها  دارد. صدایی که در مستند طبیعت، حس طبیعت را منتقل می کند و در دوبله صدای دیگری ست. به عنوان مثال هنگامی که داوود نماینده راوی فیلم آذر، شهدخت، پرویز و دیگران ساخته بهروز افخمی ست حسی در گویندگی را ارائه میدهد که با تمام آثار مستند ایشان متفاوت است و همانطور که در نمونه صدای فوق می شنوید در تیزر نیز داوود نماینده استادانه تیزرگویی می کنند.

مستند حس برتر با دوبله ایشان که در سال ۱۳۶۸ از شبکه اول تلویزیون به نمایش درآمد مورد توجه بینندگان قرار گرفت. یکی از ماندگار ترین آثار دوبله ایشان مستند سیاره زمین (Planet Earth) در یازده قسمت بوده است که در نوروز ۱۳۸۹ از شبکه ۵ پخش گردید. وی پیش از این نیز همین مستند را دوبله کرده بود اما در دوبله جدید ترجمه ای بهتر و حذف صداهای زبان اصلی باعث بهتر شنیده شدن صدای استادانه ایشان گردیده است.

مستندسازی

در رسانه ها کمتر به آثار مستند ساخته شده توسط داوود نماینده پرداخته شده است. اما گفتنی ست که ایشان تولیدات مستند بسیاری داشته اند که تعدادی از آنها از تلویزیون نیز پخش شده است که میتوان به سریال عبور، سیمای عدالت و حرکت از نو در ۱۵۰ قسمت اشاره کرد.

بازیگری

داوود نماینده سابقهٔ بازیگری در فیلم را نیز در کارنامه هنری خود دارد که در این زمینه می توان به فیلم  زیر پوست شهر ساخته رخشان بنی اعتماد ۱۳۷۹ اشاره کرد.

  1. جناب استاد هنرمند عالی مقام شما بااین دانش وهنر بی مثال خود چه شبهای زیبایی را برای ما بچه های دهه ۵۰ ساختید با مستندهای عالی وخاطره انگیز صدای منحصربفردتان
    بخصوص که من وخانواده ام بندرت میتوانیم مستندی را ببینیم چراکه صدای عالی وزیبای شما سطح توقع ما را بسیار بالا برده است وپس ازدیدن هر مستندی که باصدای دیگری است بدون استثنا از شما یاد میکنیم که اصلا مستند بدون صدای شما قابل تحمل نیست همیشه وهرکجا که هستید سلامت وخوش باشید بازهم سپاس اززحمات شمابابت ارائه این سطح عالی از کار که یقینا تا سالها بدون رقیب خواهید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سفارش با این گوینده
ثبت درخواست
مقایسه با دیگر گویندگان