نمونه صدای مرتضی هاشم خانلو

نمونه صدای مرتضی هاشم خانلو

  مرتضی هاشم‌ خانلو گوینده رادیو و بازیگر نئاتر است. ایشان از سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را به عنوان گوینده در رادیو آغاز کردند. صدای اسطوره ای مرتضی هاشم خانلو باعث شده است که بسیاری از صداهای ماورایی در سینما تلویزیون و تیزر ها را به ایشان بسپارند. از جمله فیلم ملک سلیمان و محمد رسول الله.

  مرتضی هاشم خانلو و اعتقاد به صدا

  مرتضی هاشم خانلو عقیده دارد نباید به صدای خوب غره شد. او معتقد است رادیو برای مردم است و اگر او را نخواهند دیگر وجود ندارد. خانلو میگوید صدا چیزی ست که حتی با یک سرما خوردگی جزیی ممکن است نباشد، مقداری غذا در گلو میتواند صدا را مختل کند. پس چرا باید غره شد. در فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله» در صحنه ای که به رسول وحی نازل میگردد میبینیم که پروردگار صدا را برای صحبت با رسولش انتخاب فرمود. خداوند میتوتنست از تصویر استفاده کند. یا همانند پیامبران دیگر در دنیای رویا به آنها وحی برساند. قطعا صدا قابلیتی دارد که خداوند متعال به وسیله ی جبرئیل صدای خود را به محمد (ص) رسانید.

  خیلی‌ها اعتقاد دارند بین اجرا و گویندگی تفاوت‌های اساسی است. اجرا حس را ندارد، اما گوینده مجبور است برای بقای خود حس را منتقل کند. نظر شما در این مورد چیست؟

  از دید ایشان گویندگی رادیو خالی از اجرا ست، هرچند به آن عشق میورزد. هاشم خانلو معتقد است در بعضی موارد گویندگی رادیو از اجرای تلویزیون تاثیر پذیرفته است در صورتی که این دو متفاوتند. گوینده تلویزیون تصاویری را به همراه دارد که بار را از دوش صدایش بر میدارد اما گوینده رادیو هر چه در دست دارد صداست. هاشم خانلو همواره سعی کرده است فاصله ها را کنار بگذارد و از گوینده موجودی فراتر از یک انسان نسازد.

  بخشی از مصاحبه هاشم خانلو

  چه شد که در فیلم «ملک سلیمان» صحبت کردید؟

  من در فیلم مستندی در رابطه با حج با آقای «مجتبی فراورده» آشنا شدم. ایشان تهیه‌کننده «ملک‌سلیمان» بودند و در قسمت صداگذاری با من تماس گرفتند و از من خواستند در بخش تبلیغ و صداهای وحی در فیلم همکاری کنم. باورم نمی‌شد. شرکت در این فیلم برایم افتخاری بود. با دیدن این فیلم متوجه می‌شوید که ایرانی‌ها می‌توانند کاری را ارائه بدهند که بالاتر از سطح بین‌المللی است.

  در فیلم ملک‌سلیمان شما دوست داشتید چه تصویری را و چگونه در ذهن شنونده ارائه دهید؟

  این صدایی که من صحبت کردم یا صدای وحی است یا یکی از فرشتگان مقرب حق. فضایی که من سعی کردم ایجاد کنم این بود که بیننده احساس نکند خداوند غریبه است؛ بلکه حس کند عزیزی مهربان است که نگران حرکات مخلوقاتش است. امیدوارم این طور هم باشد و بیننده یک آرامشی بگیرد. در عین حال که خداوند متعال، خیلی محکم و استوار است، بسیار رئوف و مهربان هم هست.

  انتهای آرزوی شما در رادیو و صداپیشگی چیست؟

  این‌که یک خاطره خوش بماند و اگر روزی از این دنیا رفتم بگویند خدا پدر او را بیامرزد و دعای خیری برای پدرم بماند. ایشان خیلی مشوق من بودند. برعکس شغلش که یک نظامی بود … نکته دیگر این‌که از یاد نروم. اگر من مردم را فراموش نکنم قطعا آنها هم مرا از یاد نخواهند برد و بزرگ‌ترین آرزویم این است که روزی لایق باشم و خبر ظهور آقا امام زمان را پشت میکروفن رادیو اعلام کنم.